Çeklere sigorta geliyor !

okunma sayısı: 1728

BUGÜN gazetesinin manşetine taşıdığı ‘çek mağduriyetleri’ haberi yankı buldu. CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, yeni dönemde konuyu Meclis gündemine getireceklerini açıkladı.
CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam,BUGÜN’ün manşete taşıdığı çek mağduriyetlerini yeni dönemde Meclis gündemine getireceklerini söyledi. Karşılıksız çeke hapis cezasını kaldıran yeni çek yasasının küçük esnaf ve KOBİ’lere ciddi mağduriyet yaşattığını vurgulayan Susam, “Yeni dönemde konuyla ilgili bir yasa teklifi düşünüyoruz. Konuyu Meclis gündemine taşıyacağız. Sıkıntıları giderecek bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Çek esnafın sermayesi

Çek defterlerinin küçük esnaf ve küçük işletmeler için sermaye yerine geçtiğini vurgulayan Susam, şöyle devam etti: “Çek kanunu görüşülürken uyardık, alternatifi çıkarılmazsa küçük işletmelerin bankalara mahkûm olacağını söylemiştik.

Bankacılılık sektörü her şeyden para kazanma zihniyetinde. KOBİ’lerin onlara mahkûm olması, faizlerin artması ile esnafı da daha da büyük sıkıntıya sokacaktır.” Kendisinin de esnaflıktan gelen biri olduğunu hatırlatan Susam, “İş dünyasında zaten sermaye yetersizliği var. İşletmeler önceden sermayesinin üstündeki işleri çekle yapabiliyordu. Bir çek defalarca el değiştiriyordu” ifadesini kullandı.

Sigorta önerisi

Yeni kanunda hapis mağduriyeti giderilirken, piyasa dinamiklerinin dikkate alınmadığını kaydeden Susam, çeklere sigorta yapılmasını önerdi. Susam, “Bunu yapan bankalar var. Bu genel kural haline gelirse, hapis cezasına gerek kalmadan çekler tekrar güvenli hale gelir. Düşük bir miktar ile çek kesen de sorumluluk alır” değerlendirmesini yaptı.

  Yorum Yaz

Konuyla ilgili yorum göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz *

Contact form submitted!
We will be in touch soon.